British Shorthair ~ Scottish Fold sahibinden satılık yavru kediler. Sahibinde safkan İskoç kedisi &İngiliz kedisi dişi erkek yavrular, yavrusu
Scottish Fold ~ British Shorthair sahibinden satılık yavru kediler,ingiliz kedisi,iskoç kedisi,dişi,erkek,yavrular,şecereli,intoko,ilanlar,iskoç kedisi,beyaz scottish fold,
golden shaded,silver shaded,gri,kıvrık kulak,düşük kulaklı scottishfold for sale,verkaufen,satılık
Scottish Fold ~ British Shorthair sahibinden safkan yavru kediler kedi ilanları.bakımı,sailik,fiyatı,fiyatları,türkiye,kedi,perisi,yavru 
   Ana Sayfa      Irk Hakkında      British Shorthair Tarihi
507 466 42 09
536 97 666 33


 

kedi yarışması, kedi güzellik yarışması, dked,2015

 

British Shorthair cinsi kedilerin geçmişi MS 200 yılından itibaren günümüze kadar İngiltere tarihinin önemli bir bölümünü, kaplar.
British Shorthair cinsi kediler, cinsi kediler, familiasında fantastik kediler üyesi olan bir cinstir. Bu ünü, görünümünden kaynaklanıp, neredeyse iki bin yıllık bir tarihi vardır.
İlk British Shorthair kedisi nin Mısır'ı istila eden Romalı askerler tarafından, gemilerle depolardaki fareleri kontrol ve avlamaları amaçlı ülkelerine getirildiği kabul edilir.
MS 200 yıllarında ilk orginleri yarı vahşi kabul edilen British Shorthair kediler, 1800 yılına değin, bu süreç içerisinde büyük bir gen havuzu içerisinde gelişim göstererek üremeye devam etmiştir.
İngiltereye yeni Romalı göçmenlerce getirildiği düşünülmektedir. Romalıların adalardan sürülmesi ile British Shorthair kediler adada kalıp, İngiliz versiyonu olarak değişimine devam etmiştir. Adadaki izolasyon sonucu sadece adadaki kedilerle çiftleşen British Shorthair kediler gerçek gelişimini adada tamamladığı için bu adı almıştır. British Shorthair kediler, su geçirmez kürkü, iyi fare avcılığı, sakin bir mizacı sayesinde popülaritesini katlayarak, bakımını üstlenen kişilerce kolayca devam ettirmiştir. Bu fareleri avlama yetenekleri sayesinde zamanın şartlarında ev kedisi olarak çok makbul görülmüştür.
1800 yılından önce, süs kedisi, safkan kedi ve kedi güzellik yarışmaları gibi fantastik girişimler yoktu. 1800 yıllarının sonunda kedi fantazisi ile ilgili gelişmelerle, safkan kedi ve safkan ırk kavramları gelişmiş ve bu safkan kedilerin üremelerindeki anlayış; yarı vahşi doğa ve sokaktan, bilinçli üreticiler ile hobi konumuna geçmiştir.
İngiliz kedileri aristokratik safkan bir ırk olarak popülerliğini asla yitirmemiş ve her zaman sahiplenme konusunda talep görmektedir.
Günümüzde dünyada yaşayan kedilerin %98'i safkan kedi değildir. Dünyadaki kedilerde bu %2' lik kısmı oluşturan ve safkan kabul edilen kısmı, uluslararası organizasyonların üyelerince bu oranı ve ırksal özellikleri korumak amaçlı girişimlerle korunma altına alınmıştır. Bu organizasyonlarda amaç ırksal özellikleri korumak amaçlı olup, gerçek üreticiler bunu hobi olarak kabul etmektedirler.
1871 yılında Crystal Palace binasında düzenlenen dünyanın ilk kedi BEST OF SHOW ( İngiliz Ulusal kedi ) yarışmasını kazanan Blauge-tigerte British Shorthair cinsi bir kedi idi.

İlk fantastik British Shorthair kedilerde, renk standartları & renk kategorileri tek renk (mavi siyah, beyaz), uskumru kahverengi), kırmızı, gümüş, (beyaz, benekli, enggetigert duman (siyah, mavi), siyah ve beyaz siyah (Van) ile uskumru tekir beyaz (kırmızı / siyah) ve tekir beyaz, astar olarak standartlara yoğun doku geniş, yuvarlak başlı, yuvarlak gözler, kısa ve kalın saçlar.
1936 yılına kadar showlar devam etti. 1936 yılında Crystal Palace sergi binası yandı. Bu zaman içerisindeBritish Shorthair sevenlerin beğenileride değişim gösterdi.
İran kedileri (chincila & persian) ile ıslahlaştırma çalışmaları ile British Shorthair cinsi Showlarda boy göstermeye başladı. Siyam kedileri ile ıslahlaştırma çalışmaları ile British Shorthair genlere blue point noktalı kediler olarak ıslahlaştırma çalışmalarına devam edilerek, sergilerde bu cins British Shorthair kediler, klasik renklerde ve tüy yapısındaki kedilerin 4 katı fazlalıkta boy göstermeye başlandı.
Günümüzde hala orginlerindeki gibi blue,lilac,beyaz renkli British Shorthair kediler classic popülaritesini korumakta, nadir renkleri temsilen, kahverengi ( chocolate ), tarçın renkli ( cinnamon ), golden tabby renkleri yeni popüler renkler olarak nadir çiftleştirmelerde rastlanılmaktadır.
Blue British Shorthair kedilerin, rusyadan gelen Russian Blue kedilerle çiftleştirmelerden sonra ortaya çıktığıda bir varsayımdır.
2. dünya savaşı ile birlikte başgösteren kıtlık ve savaş izleri, kedilerin üremesi için safkan erkek kedi bulmakta yaşanan zorluklar baş gösterince, diğer ırkların erkek kedileri ile çiftleştirmelere karar verdiler. Kayıt dışı bu üremelerde ortaya çıkan British Shorthair kediler, ıslahlaştırma çalışmaları ile sadece British Shorthair kedilerle çiftleştirilerek ortaya çıkan 3. Kuşak torunlar tekrar safkan olarak kabul edildiler.
Bu geçiş programından once British Shorthair kedilerin burunları uzun, ince boyunlu ve zarif gövdeleri ve oldukça küçük kafaları vardı.
Geçiş programından sonra kısa burunlu, geniş yanakları ve kısa tıknaz vücutlu ilk British Shorthair standartlı kedilerde secere kaydı ile safkan kabul edilmeye başlandı.
Böylece bu 2. Dünya savaşından sonra ıslahlaştırılan British Shorthair kediler, show & gösterilerde daha tercih edilen bir varvasyon olunca, üreticiler daha ziyade bu cinsleri üretmeye başladılar
Kaynak ve link göstermeden alıntı yapılamaz !!!
www.yasmincats.com
Kaynak ve link göstermeden alıntı yapılamaz !!!
www.yasmincats.com